Hyppää sisältöön

In English

Opintojen aloitus

Jos sinulla on kysyttävää opintojen aloitukseen liittyen, voit olla yhteyksissä opintotoimistoon ja opettajiin seuraavasti:

Tekniikan alat

Opintotoimisto, avoinna 28.6. asti ja 29.7.2024 lähtien

Toimistosihteeri Niina Penttilä, 044 439 4333, niina.penttila@brahe.fi 

Opettajat ja ohjaajat 1.8.2024 lähtien

Laboratorioala, Taru Heikkinen, 040 135 7184, taru.heikkinen@brahe.fi 

Sähköala, Matti Mämmelä, 050 576 6664, matti.mammela@brahe.fi 

Rakennusala, Elina Kauppila 040 135 9157 , elina.kauppila@brahe.fi 

Talotekniikan ala, Kasperi Vasama, 040 135 9149, kasperi.vasama@brahe.fi 

Autoala, Jari Aitta, 050 430 5489, jari.aitta@brahe.fi 

Autoala, Seppo Koivikko, 040 135 7187, seppo.koivikko@brahe.fi

Kone- ja tuotantotekniikka, M24A, Marko Rautio, 040 135 7166, marko.rautio@brahe.fi

Kone- ja tuotantotekniikka, M24B, Jari Liikanen, 0400 916 038, jari.liikanen@brahe.fi

Kone- ja tuotantotekniikka, M24C, Taisto Kuula, 040 135 9132, taisto.kuula@brahe.fi 

Sisärakentaminen, Olli Niemelä, 040 135 7095, olli.niemela@brahe.fi 

Sisustusala, Sari Huttunen, 040 135 7164, sari.huttunen@brahe.fi 

Verhoiluala, Eva Mahlamäki, 040 808 6904, eva.mahlamaki@brahe.fi 

 

Palvelualat

Opintotoimisto, avoinna 28.6. asti ja 29.7.2024 lähtien

Toimistosihteeri Niina Penttilä, 044 439 4333, niina.penttila@brahe.fi 

Opettajat ja ohjaajat 1.8.2024 lähtien

Logistiikka, Marjo Haapakoski, 040 135 9145, marjo.haapakoski@brahe.fi 

Hius- ja kauneudenhoitoala, Anu Rautio, 040 135 7148, anu.rautio@brahe.fi 

Ravintola-ala, Juha Orava, 0400 561 855, juha.orava@brahe.fi 

Kiinteistönhoitoala, Jari Suorsa, 044 439 4341, jari.suorsa@brahe.fi 

Puhtaanapitoala, Elsa Luoto, 044 439 4343, elsa.luoto@brahe.fi 
 

TUVA (Tutkintoon valmentava koulutus)

Opettaja 1.8.2024 lähtien

Maria Hyväri, 040 135 7176, maria.hyvari@brahe.fi 


Mediakeskus Lybecker

Opintotoimisto, avoinna 28.6. asti ja 29.7.2024 lähtien

Opintosihteeri Suvi Happo, 0400 653 602, suvi.happo@brahe.fi 

Opettajat ja ohjaajat 1.8.2024 lähtien

Animaatio- ja peliala, Juho Leinonen, puh. 040 135 9169, juho.leinonen@brahe.fi 

Graafinen suunnittelu, Kati Kangas, puh. 040 135 7098, kati.kangas@brahe.fi 

Tapahtumatekniikka, animaatio- ja peliala, Mika Ekoluoma, puh. 0400 597 293, mika.ekoluoma@brahe.fi 

Video- ja valokuvaus, Sassa Hartikainen, puh. 040 135 7081, sassa.hartikainen@brahe.fi 

Kuvataide, Antti Jokinen-Habaue, puh. 040 135 7082, antti.jokinen@brahe.fi 

Opinto-ohjaaja Sanna Holappa, puh. 040 135 7171, sanna.holappa@brahe.fi

Erityisopettaja Saara Holappa, puh. 040 173 3035, saara.holappa@brahe.fi 

Kasvatusohjaaja Anne Niskala, puh. 040 135 9166, anne.niskala@brahe.fi 

Ruukin luonto- ja hevoskeskus

Opintotoimisto, avoinna 2.7. asti ja 31.7.2024 lähtien

Toimistoassistentti Sari Salovaara, 040 841 4172, sari.salovaara@brahe.fi

Opettajat ja ohjaajat 1.8.2024 lähtien

Maatalousala, Janne Salmela, 040 142 5069, janne.salmela@brahe.fi 

Hevosala, Veera Leinonen, 040 142 5068, veera.leinonen@brahe.fi 

Opinto-ohjaaja Kirsi Autio, 040 140 7382, kirsi.autio@brahe.fi 

Erityisopettaja Terttu Holappa, 040 135 5008, terttu.holappa@brahe.fi 

Kasvatusohjaaja Jaana Kylmänen, 040 135 7115, jaana.kylmanen@brahe.fi 

Asuntolanohjaaja Päivi Karhula, 040 508 2768, paivi.karhula@brahe.fi