EU-tutustumisreissu Brysselissä
Ensimmäisenä matkapäivänä lähdimme Raahen linja-autoasemalta Oulun lentokentälle noin kolmen aikaan aamuyöstä. Sitten lensimme Helsinkiin ja sieltä Brysseliin. Kun pääsimme Brysseliin, kello oli noin 11 aamupäivällä eli meillä oli runsaasti aikaa tutustua kaupunkiin ja toisiimme. Kävimme kiertelemässä kaupunkia, kauppoja ja ruokapaikkoja.

Majoituimme Adagio Access nimisessä hotellissa. Hotelli oli todella hyvällä paikalla, koska siitä oli helppo ja nopea kulkea bussilla tai kävellen meidän tutustumiskohteisiin. Siellä oli tosi hyvä aamupala joka aamu. Meidän huoneemme oli siistejä ja mukavan tilavia. Hotellin työntekijät olivat todella mukavia ja yrittivät auttaa parhaansa mukaan, jos oli jotain kysyttävää tai tarvitsi jotain.

Toisena päivänä kävimme tutustumassa EU komission interaktiiviseen näyttelyyn ja kävimme Euroopan historian talossa. Kävimme myös katsomassa nähtävyyksiä kuten esim. Manneken Pis, Raatihuone ja Grand Place. Söimme myös Belgian kuuluisia ranskalaisia Maison Antoinessa.

Kolmantena reissupäivänä kävimme tutustumassa Euroopan parlamenttiin ja istuntosaliin. Päivän lopuksi pelasimme yhteistä peliä, jossa piti keksiä minkä asian parantamiseen käyttäisi biljoona euroa ja lopuksi äänestettiin paras vaihtoehto.

Neljäntenä eli viimeisenä aktiviteettipäivänä kävimme Euroopan Unionin neuvostossa. Meitä opastettiin siellä tosi hyvin ja meille näytettiin ja opetettiin asioita työntekijöiden näkökulmasta. Meille esiteltiin EU:n saama Nobelin rauhanpalkinto, joka oli oppaan mielestä ylpeyden aihe. Illalla kävimme syömässä hyvää ruokaa ja viettämässä aikaa yhdessä kauppislaisten ja kreikkalaisten kanssa.

Tämä tutustumisreissu oli todellakin unohtumaton kokemus, josta opimme tosi paljon uusia asioita EU:sta, Brysselin kulttuurista ja ihmisistä. Keskustelimme englanniksi kreikkalaisten ja paikallisten kanssa, vaikka se olikin aluksi hieman haastavaa. Oli mahtavaa päästä tutustumaan uusiin ihmisiin ja paikkoihin. Saimme paljon uusia kokemuksia tämän reissun myötä.
