Brahen uuden strategian kuvittajat ovat oman talon kasvatteja
Riikka asuu nykyään Oulussa ja työskentelee graafisena suunnittelijana ja freelancer-yrittäjänä nimellä Riikkis Graphic. Janika on silmäkarkin asiantuntija Tampereelta, jonka kädenjälkeä löytää nimimerkillä Janikainen. Suoritettuaan ammatillisen perustutkinnon Raahessa kumpikin suuntasi medianomiopintoihin. Riikka on valmistunut Oulun ammattikorkeakoulusta ja Janika Tampereen ammattikorkeakoulusta. Molemmat ovat jo ennen Brahen strategiaa tehneet strategioiden visualisointeja ja muita monipuolisia kuvitustöitä.

Strategian kuvitus yhteistyönä
Koulutuskeskus Brahen strategian visualisointi lähti liikkeelle yhteisellä palaverilla, jossa käytiin läpi tarpeet ja tavoitteet. Tämän jälkeen kuvittajat ideoivat ja toteuttivat erilaisia luonnoksia, joiden mukaan valittiin kuvituksen suunta.
”Yhteisistä keskusteluista sai tukevan alun siihen, millaista mielikuvaa toivottiin rakentuvan lopulliseen kuvitukseen. Tärkeimmät avainsanat kulkivat mukana ensimmäisistä luonnoksista aina lopputulokseen asti”, Janika kertoo.
”Kuvituksessa on tärkeää ymmärtää, millaisiin käyttötarkoituksiin sen tulee muovautua. Kaikkea ei yleensä voi tuoda esille, jotta kuvitus pysyy ymmärrettävänä katselijalle. Tärkeää onkin yhdessä miettiä muutamat tärkeät asiat ja elementit, jotka näkyvät kuvituksessa isoimpina kohteina”, Riikka tähdentää.
Kuvittajat ideoivat strategiakuvan yhdessä. Janika toteutti kuvituksen luonnoksen ja määritteli sille väripaletin, Riikka viimeisteli kuvituksen ja taiton valmiiksi vektorigrafiikaksi.
Kuvan muodossa strategiaa on helpompi lähestyä kuin tekstimuotoista esitystä. ”Kuvituksen tehtävä on selkiyttää informaatiota. Kuvitus helpottaa tavoitteiden lukemista. Se myös tavoittaa monipuolisen yleisön ja tuo saavutettavuutta”, selittää Riikka.
”Kuvituksen toivon herättävän katsojan uteliaisuuden tarkastella kokonaisuutta tarkemmin. Parhaassa tapauksessa strategiakuva kertoo enemmän kuin pelkkä teksti ja toimii ilmankin tekstiä. Se ei ole pelkkä kuva, vaan kuvitus, joka kertoo tarinaa”, Janika pohtii.
Hänen mielestään miellyttävintä kuvitusprosessissa oli nähdä työn hiljalleen tulevan eloon. “Luonnos haihtuu, värit ja viivat tulevat tilalle, palaset loksahtavat paikoilleen.”
Kahden kuvittajan yhteistyö sujui hyvin “Hyvää jälkeä saa yksinkin aikaan, mutta Riikan kanssa lopputuloksesta tuli lempeydessään loistava”, kertoo Janika.
Myös Riikka nauttii yhteistyöstä. Vaikka hän työskentelee yksin kotoaan käsin, luominen ei ole ollut hänelle koskaan yksinäistä. Siihen kuuluu kuuntelu ja läsnäoleminen. ”Kuvitusta oli ihana toteuttaa toisen kuvittajan kanssa. Avartaa kokea, miten luovat ihmiset voivat lyödä hynttyyt yhteen, kun toteutetaan isoa kuvituskokonaisuutta.”

