Hyppää sisältöön

In English

18.3.2026

Koulutuskeskus Braheen 260 ensisijaista hakijaa yhteishaussa

Kone- ja tuotantotekniikan sekä sähkö- ja automaatioalan perustutkinnot olivat vetovoimaisimmat tänä vuonna.

Tekniikan aloista talotekniikka lisäsi hakijamäärää selvästi viime vuoteen verrattuna. Myös hius- ja kauneudenhoitoala sekä logistiikka kasvattivat hakijamääriään. 

Kevään 2026 toisen asteen yhteishaussa Raahen seutukunnan ensisijaisista hakijoista 64 % haki ammatilliseen koulutukseen ja 36 % lukiokoulutukseen. Hakijoita Braheen oli yhteensä 481, joista ensisijaisia hakijoita 260. Kaikista alueen hakijoista 58 % haki ensisijaisesti opiskelemaan Koulutuskeskus Brahen eri koulutusaloille.  

– Hakijamäärä ja sen jakautuminen vastaavat hyvin työelämän osaajatarpeisiin ja Brahessa ollaan tyytyväisiä yhteishaun kokonaistulokseen, kommentoi kuntayhtymän johtaja, rehtori Jaana Ritola. Ammatillisen koulutuksen vetovoima pysyi korkeana ja kaikilta koulutusaloiltamme pystyy siirtymään valmistumisen jälkeen sujuvasti työelämään, jatko-opintoihin tai yrittäjäksi, jatkaa Ritola.

Palvelualat lähes tuplasivat hakijamääränsä 

Toimialapäällikkö Jani Lehtoniemi iloitsee palvelualojen kasvaneesta hakijamäärästä, sillä alojen työllisyystilanne on hyvä. Kaikki haussa olleet palveluiden koulutusalat kasvattivat hakijamääräänsä ja vahvin kasvu oli hius- ja kauneudenhoitoalalla sekä logistiikan koulutuksissa. Tällä hetkellä työmarkkinoilla on pula myös ravintola- ja puhtausalan osaajista, joten Lehtoniemi muistuttaa, että eri koulutusaloille voi hakea yhteishaun lisäksi myös jatkuvan haun kautta. 

Luonnonvara-alojen hakijamäärät pysyttelivät edellisvuoden tasolla.

– Maa- ja hevostalouden hakijamäärät pysyivät lähes edellisvuoden tasolla. Molempien alojen työnäkymät ovat hyvät ja alat tarjoavat mahdollisuuden monenlaisiin työtehtäviin tai jatko-opintoihin, toteaa luonnonvara-alojen toimialapäällikkö Riikka Pajuvesa-Korkala.

Tekniikan alan hakijamäärä pysyi korkeana 

Tekniikan alojen hakijamäärä nousi edellisvuodesta ja olemme valtaosin tyytyväisiä hakijamääriin, sillä se noudattelee hyvin tekniikan alan työvoimatarvetta, kertoo toimialapäällikkö Tuija Nurkkala. Eniten ensisijaisten hakijoiden määrä kasvoi talotekniikassa ja pintakäsittelyssä. Vetovoimaisimpia aloja olivat tänäkin vuonna sähkö- ja automaatioala sekä ajoneuvotekniikka. Molemmille aloille oli 1,5-kertainen määrä hakijoita aloituspaikkoihin nähden. Myös kone- ja tuotantotekniikan hakijamäärä pysyi korkeana, vaikkakin laski edellisvuodesta.

Luovien alojen hakijamäärät pysyivät edellisvuoden tasolla, kertoo toimialapäällikkö Petra Mikkilä ja muistuttaa, että jatkuva haku on mahdollista läpi vuoden. Luovat alat tarjoavat hyvän polun muun muassa alan yrittäjäksi tai jatko-opintoihin eri korkeakouluihin.

Jatkuva haku täydentää yhteishakua. Kokonaisten tutkintojen lisäksi jatkuvan haun kautta voi hakeutua suorittamaan tutkinnon osia, joilla täydennetään omaa ammatillista osaamista. 

Kevään yhteishaku peruskoulun päättäville sekä muille ilman ammatillista tutkintoa oleville päättyi 17.3.2026. Yhteishaun opiskelijavalinnan tulokset ilmoitetaan aikaisintaan 11.6.2026.